Хто має право на земельну частку (пай)?
Темою цієї статті є земельні частки (паї) та отримання прав на такі ділянки. Для того щоб визначити хто має право на земельну частку (пай) рекомендовано спочатку визначити, що ж таке земельний пай, як поняття. Це може бути важливим, особливо через велику кількість закликів і викривлень інформації в суспільстві щодо теми земельних ділянок і прав власності на землю.
Поняття земельна частка (пай) походить з часів паювання земель сільськогосподарського призначення, що перебували у колективній власності. При паюванні земель було передбачено визначення розміру земельної частки (паю) у колективній власності на землю кожного члена колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, так званих колгоспів.
Виходячи з цього можна визначити, що земельна частка (пай) –це умовна частка земель сільськогосподарського призначення, розміри якої визначаються в умовних кадастрових гектарах, виходячи з вартості земельної частки (паю) та середньої грошової оцінки одного гектара сільськогосподарських угідь для даного підприємства, кооперативу, товариства. Характерною особливістю земельних часток (паїв) є те, що вони не були виділені в натурі, тобто не мали чітко визначених меж та розташування на місцевості. Право власності на такі не виділені в натурі земельні паї посвідчувалося сертифікатом. Сертифікат засвідчує лише право його власника на отримання земельної ділянки (а не право власності на саму ділянку) у розмірі частки, що в ньому зазначена. На основі даного сертифікату можна було оформити право власності безпосередньо на ділянку, після виділення її в натурі (на місцевості).
Хто ж має право на отримання земельного паю? Відповідь можна отримати у законодавстві.
Згідно Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» від 5 червня 2003 року № 899-IV
Стаття 1. Особи, які мають право на земельну частку (пай)
Право на земельну частку (пай) мають:
-
колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку;
-
громадяни - спадкоємці права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом;
-
громадяни та юридичні особи України, які відповідно до законодавства України набули право на земельну частку (пай);
-
громадяни України, евакуйовані із зони відчуження, відселені із зони безумовного (обов'язкового) або зони гарантованого добровільного відселення, а також громадяни України, що самостійно переселилися з територій, які зазнали радіоактивного забруднення, і які на момент евакуації, відселення або самостійного переселення були членами колективних або інших сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які проживають у сільській місцевості.
-
Громадянам, зазначеним в абзаці п'ятому частини першої цієї статті, земельні ділянки в натурі (на місцевості) виділяються із земель запасу чи резервного фонду в розмірі земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства, розташованого на території відповідної ради. У разі відсутності на території відповідної ради необхідних площ земель запасу чи резервного фонду земельна ділянка за їх згодою може бути виділена в натурі (на місцевості) меншого розміру або за рахунок земель запасу чи резервного фонду, розташованих на території іншої ради в межах області.
-
Право особи на земельну частку (пай) може бути встановлено в судовому порядку.
Також Вам можуть бути цікаві теми:
Ви можете отримати консультацію експерта землевпорядника написавши нам або зателефонувавши за посиланнями нижче.